Jak se stát pilotem

Sníte o pilotování letadla, ale stále nevíte, kde a čím začít? Následující kroky vás jednoduše provedou leteckými výcviky a doporučí vám vhodnou pilotní licenci na míru.
1

VÝBĚR SPRÁVNÉ PILOTNÍ LICENCE

Na samém začátku je důležité zamyslet se, zda pro vás létání bude pouze koníčkem nebo je to něco, čím se chcete v budoucnu živit. Pokud berete létání pouze jako zábavu, doporučujeme pilotní licenci LAPL(A) či PPL(A). Pilotní licence PPL(A) je zároveň základním kamenem pro všechny pokračovací výcviky – pokud se tedy během výcviku rozhodnete, že pro vás létání znamená více než jen hobby, nikdy není pozdě dát se na dráhu profesionálního pilota. Máte-li již od začátku jasno, že se chcete létáním živit, doporučujeme komplexní program 0 – ATPL(A), který vás z nulových zkušeností provede výcvikem až po teorii dopravního pilota.
2

ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOST A VĚK

Podmínkou pro získání pilotního průkazu LAPL(A) či PPL(A) je zdravotní způsobilost 2. třídy, kterou vám potvrdí letecký lékař (kontakt by vám měla poskytnou letecká škola). Pokud je vašim cílem profesionální/obchodní létání, je nutné získat způsobilost 1. třídy. S pilotním výcvikem můžete začít již ve svých 16 letech. Absolvovat profesionální pilotní program je možné od 18 let.
3

SEZNÁMENÍ S PRŮBĚHEM VÝCVIKU

Každý praktický pilotní výcvik se skládá ze dvou částí – teorie a praxe. Nemusíte se tedy bát, že vás instruktor posadí do letadla a nechá vás pilotovat bez zkušeností. Postupně budete seznámeni s teorií létání, navigací, radiokomunikací, meteorologií a v neposlední řadě také s plánováním letu a předletovou kontrolou.
4

ROZŠÍŘENÍ KVALIFIKACÍ

Po absolvování základního výcviku můžete průběžně rozšiřovat své dovednosti o další kvalifikace, jako je např. létání v noci, létání podle přístrojů pro jednomotorová letadla, kvalifikace pro vícemotorové letouny apod. Kompletní nabídku pokračovacích výcviků, které nabízí naše letecká škola, najdete v odkazu níže. U většiny z nich nabízíme také možnost absolvovat u nás pouze teoretický kurz separátně. Praktickou část pak můžete dodělat u jakékoliv letecké školy.

POŽADAVKY NA JEDNOTLIVÉ VÝCVIKOVÉ PROGRAMY

Požadovaný nálet / kvalifikace
Minimální věk
Zdravotní
způsobilost
Pilot lehkých letadel LAPL(A)
-
16
2. třída
Soukromý pilot letounů PPL(A)
-
16
2. třída
Létání v noci (NIGHT)
PPL(A)
17
2. třída
Kvalifikace pro létání podle přístrojů jednomotorovými letouny (SEP IR)
PPL(A)
s kvalifikací
NIGHT
18
2. třída
Kvalifikace pro vícemotorové letouny (MEP)
PPL(A)
18
2. třída
Kvalifikace pro létání podle přístrojů vícemotorovými letouny (MEP IR)
PPL(A) s kvalifikací NIGHT případně, SEP/IR a MEP
18
2. třída
Obchodní pilot letounů CPL(A)
PPL(A)
18
1. třída
Kompletní výcvik profesionálního pilota 0-ATPL(A)
-
16/18
2. třída, později
1. třída
Výcvik pro instruktory IRI(A)
nálet 800 hod IFR, z toho min. 400 hod v letadle nebo pro držitele FI nálet 200 hod IFR, z toho min. 50 hod v letadle pro instruktora MEP/IR licence CRI
18
1. třída
Výcvik pro instruktory CRI(SPA)/ME
nálet 500 hod, z toho min. 30 hod PIC
18
1. třída

ZÍSKEJTE INDIVIDUÁLNÍ NABÍDKU A ZAČNĚTE KARIÉRU PILOTA JEŠTĚ DNES

Děkujeme, vaše zpráva byla odeslána.
Omlouváme se! Při odesílání formuláře došlo k chybě.